گاه‌شماری قمری

گاه‌شماری قمری (انگلیسی: Lunar calendar) نوعی گاه‌شماری بر پایه گردش هلالی ماه به دور زمین و مشاهده گام‌های ماه است. این گاه‌شماری با گاه‌شماری شمسی که بر پایه گردش زمین به دور خورشید است متفاوت است. به دلیل این که تعداد روزهای سال خورشیدی بیشتر از تعداد روزهای سال قمری است، تعداد روزهای ۱۲ ماه قمری (۳۵۴٫۳۶۷ روز) را گاهی سال قمری می‌نامند.

امروز

۲۲ خرداد ۱۴۰۰

ژوئن ۲۰۲۱

گاه‌شماری هجری قمری یک نمونه رایج گاه‌شماری قمری است که در جهان اسلام مورد استفاده قرار می‌گیرد. در آن گاه‌شماری، سال به ۱۲ ماه تقسیم شده ولی ماه‌ها ارتباطی با فصل‌ها ندارد و هر سال قمری ۱۱ یا ۱۲ روز از سال خورشیدی کمتر است، بدین ترتیب با گذشت حدود ۳۳ سال قمری، به جای پیشین خود بازمی‌گردد. گاه‌شماری قمری عمدتاً در امور مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در عربستان سعودی گاه‌شماری رسمی محسوب می‌شود. دیگر گاه‌شماری‌های قمری که تقویم شمسی-قمری اطلاق می شوند اغلب دارای یک ماه کبیسه هستند که تقریبا هر سه سال یکبار به تقویم قمری اضافه می‌گردد تا آن را با گاه‌شماری خورشیدی همگام سازند.

جستارهای وابسته

منابع

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.