اهم

اهم، یکای مقاومت الکتریکی در دستگاه SI است، که به یاد فیزیک‌دان آلمانی گئورگ زیمون اُهم نامگذاری شده‌است.

یک مولتی متر که از آن می‌توان برای اندازه‌گیری مقاومت به اُهم استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن در انداره‌گیری جریان و ولتاژ نیز استفاده کرد.
چندین مقاومت که مقاومت آنها با رنگ‌های مختلف بر روی آنها مشخص شده‌است.
R معادل یک اهم است اگر V برابر یک ولت باشد، I برابر یک آمپر شود.

تعریف

یک اهم به مقاومت میان دو نقطه از یک جسم (ماده) گفته می‌شود، وقتی که اختلاف پتانسیل ثابت یک ولت بین این دو نقطه برقرار باشد و این اختلاف پتانسیل، شدت جریانی برابر با یک آمپر ایجاد کند. در عین حال این جسم نباید خود یک مولد الکتریکی باشد.

در بیشتر مواقع برای مقاومت‌های خطی، در اختلاف پتانسیل و دمای ثابت، مقاومت نیز ثابت است. برای دیگر انواع مقاومت‌ها ممکن است این فرضیه درست نباشد مانند ترمیستور‌ها.

در صنعت برق و الکترونیک از ضرایب اهم بسیار استفاده می‌شود مانند میلی اهم، پیکو اهم، گیکا اهم.

در مدارهای جریان متغیر (AC)، امپدانس الکتریکی نیز بر حسب اهم اندازه‌گیری می‌شود. مقاومت یک ستون جیوه به طول ۱۰۴ سانتی‌متر و سطح مقطع یک میلی‌متر مربع نیز یک اهم است.

تبدیل

در دستگاه اندازه‌گیری SI، از زیمنس به عنوان یکای مقاومت معکوس (رسانایی) استفاده می‌شود. مهو، برعکس اهم است با نماد ℧.

توان و مقاومت

مقدار توان تلف شده توسط یک ماده (مثلاً مقاومت خطی) را می‌توان بر اساس میزان مقاومت آن و اختلاف پتانسیل یا شدت جریان بدست آورد. این فرمول ترکیبی از قانون اهم و ژول است.

در اینجا P توان بر حسب وات، I شدت جریان، و R مقاومت است. این فرمول را می‌توان برای مدارهایی که مقاومت با شدت جریان تغییر می‌کند هم استفاده کرد.

استفاده از کاراکتر Ω در نوشته‌های الکترونیکی

در استفاده از Ω در متون الکترونیکی مثلاً (اچ‌تی‌ام‌ال) باید دقت کرد، زیرا بعضی اوقات در هنگام رندر کردن نوشته ممکن است فونت مورد نظر فاقد امگا باشد و مرورگر به صورت پیش‌فرض به جای اومگا از وی (W) استفاده می‌کند که نماد وات می‌باشد و همین اندکی گیج‌کننده‌است. یونیکُد نماد اهم (Ω) را رمزگشایی می‌کند، جدا از امگای زبان یونانی، این برای امکان ایجاد معکوس اومگا و اومگای بزرگ یونانی (Ω) در نظر گرفته‌شده‌است.[1]

جستارهای وابسته

پانویس

  1. Excerpts from The Unicode Standard, Version 4.0, accessed 11 October 2006

منابع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Ohm». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۱.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.