اس‌جی‌ام‌ال

اس‌جی‌ام‌ال یا زبان نشانه‌گذاری تعمیم‌یافتهٔ استاندارد (به انگلیسی: Standard Generalized Markup Language) نام استانداردی (ISO 8879:1986) برای تعریف زبان‌های نشانه‌گذاری عمومی برای اسناد است. این زبان به تنهایی برای نشانه‌گذاری در اسناد کاربردی ندارد بلکه به عنوان مبنای استانداردسازی زبان‌های نشانه‌گذاری دیگر استفاده می‌شود و به همین خاطر به آن فرازبان می‌گویند. برای نمونه اچ‌تی‌ام‌ال یک زبان نشانه‌گذاری برپایهٔ اس‌جی‌ام‌ال است و اکس‌ام‌ال یک فرازبان دیگر است که از اس‌جی‌ام‌ال الگوبرداری کرده‌است.[1]

زبان نشانه‌گذاری تعمیم‌یافتهٔ استاندارد
نوع رسانهٔ اینترنتی
application/sgml, text/sgml
شناسانه نوع یکسان
public.xml
توسعه‌دهندهایزو
گونهزبان نشانه‌گذاری
نیاکانجی‌ام‌ال
فرزنداناچ‌تی‌ام‌ال، اکس‌ام‌ال
استاندارد بین‌المللیISO 8879

اس‌جی‌ام‌ال استاندارد ایزو ۸۸۷۹ سازمان بین‌المللی استانداردسازی است.[2] این استاندارد اصولی را برای نوشتن ساختار منطقی یک سند و سنت‌های نامگذاری عناصر آن بیان می‌دارد.[3]

پیش‌فرض ها در SGML

استاندارد ISO 8879 در پیوست A.1 بیان می کند که یک سند عمومیت یافته بر اساس دو پیش‌فرض می باشد[4]:

  • پیش‌فرض اعلان: نشانه گذاری باید ساختار، و دیگر ویژگی های سند را توصیف کنند، نه آنکه پردازشی که باید انجام گیرد را تعیین نمایند، دلیل این اصل آن است که احتمال تناقض با توسعه‌های آینده کمینه گردد[4].
  • پیش‌فرض سختگیری: برای آنکه نشانه گذاری‌ها امکان استفاده از مزایای تکنولوژی‌های دردسترس برای پردازش را پیدا کنند، باید اشیایی مثل برنامه‌ها یا پایگاه های داده به صورت سختگیرانه تعریف شوند[4].

مثال ها

زبان های HTML (تا قبل از HTML 5) به صورت نظری یک مثال از یک زبان مبتنی بر SGML می باشند. اما HTML 5 اصول SGML را نقض کرده است و مرورگرها به دلایل عدم سازگاری، نمی توانند آن را به صورت SGML پردازش کنند[4].

DocBook SGML و LinuxDoc مثال هایی می باشند که منحصرا با ابزار های واقعی SGML استفاده می‌شوند[4].

جستارهای وابسته

منابع

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.