مادر

مادَر، مام،[1] نَنه یا مامان (به فرانسوی: maman) یکی از نسبت‌های خانوادگی است و به والد طبیعی یا اجتماعی مؤنث گفته می‌شود. به دلیل پیچیدگی و تفاوت‌های اجتماعی، فرهنگی، و مذهبی، تعاریف و نقش‌ها، تعریف کلی کلمه مادر متفاوت است.

مجسمه غول پیکر کارتلیس ددا یا مادر تفلیس.

واژه ننه که به عنوان برابر برای مادر به‌کار می‌رود و معانی دیگری نیز دارد، از ریشه هندواروپایی nan به معنی مادر، مادربزرگ و پرستار است.[2]

مادر طبیعی

در مورد پستانداران مانند انسان، معمولاً مادر بیولوژیکی تخمک بارور شده را باردار است که ابتدا رویان و سپس جنین نام دارد. این بارداری درون رحم مادر از هنگام لقاح تا هنگام زادن نوزاد طول می‌کشد. هنگامی که کودک زاده شد، بدن مادر برای تغذیه نوزاد، شیر تولید می‌کند. معمولاً این شیر مادر تنها غذای نوزاد برای ۶–۱۲ ماهه اول زندگی است.

اجتماعی

گالیلئو گالیله اخترشناس، فیزیک‌دان و مهندس ایتالیایی پیرپسری بود از مادر خود (مارینا گامبا) سه فرزند داشت.[3]

در جامعهٔ انسانی عنوان مادر معمولاً به زنی به غیر از مادر طبیعی، که نقش اجتماعی مربوط را انجام دهد نیز گفته می‌شود. به ویژه در مورد مادرخوانده و زن‌پدر. در برخی از فرهنگ‌ها، مانند آمریکایی-آفریقایی و لزبینی، دیگرمادری غیربیولوژیکی وجود دارد. در خانواده پونالوائی در ایروکوئی‌ها، سرخ‌پوستان آمریکا و قبایل هند کهن، یک زن مادر فرزندان خواهرش و خواهران جانبی‌اش (عمه/عمو/خاله/دایی زاده‌های درجه اول و دوم یا دورتر) نیز هست.[4] همچنین با پیشرفت فناوری تولیدمثل، مادر ژنتیکی (کسی که تخمک از آن اوست) می‌تواند با مادر باردار (که جنین در رحم اوست) تفاوت داشته باشد.

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

  1. «معنی مام | لغت‌نامه دهخدا». www.vajehyab.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۵.
  2. ریشه‌شناسی هندواروپایی، بازدید: دسامبر ۲۰۱۰.
  3. گفت، مجید (۲۰۲۰-۱۱-۰۹). «7 ماجرای جالب از گالیله | راز انگشت گالیله | تلسکوپ اختراع گالیله نبود». ژیوار. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۷.
  4. انگلس (۱۳۸۰منشأ خانواده، ترجمهٔ خسرو پارسا، جامی، ص. ص٫ ۵۷، شابک ۹۶۴-۵۶۲۰-۴۵-۷
مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به مادر در ویکی‌گفتاورد موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.