بابا نوئل

بابانوئل یا پاپانوئل یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است. نام بابانوئل با جشن کریسمس آمیخته شده‌است. بابا نوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است. معمولاً او یک کیسه پر از هدیه به همراه دارد که در روز کریسمس یا شب قبل از آن برای بچه‌ها می‌آورد. این باور وجود دارد که بابانوئل بچه‌ها را به دسته‌های خوب و بد تقسیم می‌کند و برای کودکانی که رفتار مناسبی در طول سال داشته باشند هدایایی می‌آورد. همچنین داستانی وجود دارد مبنی بر اینکه این هدایا در کارگاه اسباب‌بازی‌سازی بابانوئل در قطب شمال ساخته می‌شوند.[1][2][3] در کشورهای انگلیسی زبان به این شخصیت «سانتاکلاوس» (انگلیسی: santa claus) یا «پدر کریسمس» (father christmas) که برگرفته از نام کشیش مسیحی نیکلاس قدیس می‌باشد، گفته می‌شود.

یک کودک در نزد بابا نوئل در موبیل، آلاباما

نام‌شناسی

پس از مهاجرت هلندی‌ها به آمریکای شمالی نام سنت نیکلا به سانتا کلاوز "SANTA CLAUS" تغییر یافت.[4] بابانوئل که در زبان فارسی به کار برده می‌شود، برگرفته از اصطلاح فرانسوی پاپانوئل Père Noël (پدر نوئل) است.[5] سن نیکولاس، بابا کریسمس و کریس کرینگل دیگر نامهای آن است.

ریشه تاریخی

تصویری از سنت «نیکلاس» -گراور چوب - قرن چهارم بعد از میلاد مسیح

بابا نوئل اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سن نیکولاس دارد که در قرن چهارم میلادی می‌زیست و از اهالی یکی از شهر های قدیمی بیزانس به نام مایرا در منطقه آناتولی در ترکیه فعلی بوده‌است. نیکولا در خردسالی پدر و مادرش را از دست می‌دهد و ثروت زیادی برایش به ارث می‌ماند.[6] وی به خاطر کمک و دادن هدیه به فقرا شهرت داشت. جسد سنت نیکلا (نیکلاس) اکنون در کشور ترکیه در منطقه Demre (سواحل دریایی مدیترانه) مدفون است و به علت مومیایی شدن طبیعی (به علت سرما) هنوز قسمتهایی از آن سالم مانده‌است. دانشمندان در سال ۲۰۰۳ موفق به بازسازی صورت وی از روی استخوان‌ها شدند و با کمال تعجب دریافتند که بابا نوئل واقعی رنگین پوست (پوستی به رنگ قهوه‌ای روشن) بوده‌است.[7]

در سال ۱۸۲۲ در آمریکا و در نوشته‌های دکتر مور، نویسنده داستان کودکان، بابانوئل به شکل امروزی متولد شد. افسانه بابا نوئل که ریشه در قرن‌ها رسوم و باورها دارد به شکل یک مرد کوچک اندام چاق و خوش‌رو با ریش سفید، لباس قرمز و چکمه‌های مشکی درآمده‌است. وی سوار بر سورتمه‌ای که گوزن‌ها آن رامی کشند سراسر اروپا، آمریکا، کانادا را درمی‌نوردد و هدایای کودکان را توزیع می‌کند.

تصویر امروزی که از نیکلاس مقدس می بینیم، به واسطه کارهای کوکا کولا رقم خورده است. این شرکت در سال ۱۹۲۰ میلادی، تبلیغات خود در کریسمس را آغاز نمود و از تصاویر مختلفی برای این کار استفاده کرد. اما هیچ یک از آن ها به اندازه عکس منتشر شده در سال ۱۹۳۱، مشهور نشدند. هنرمندی به نام هادان ساندبلوم، نقاشی نیکلاس مقدس را همراه با یک کت قرمز ترسیم نمود.[8][9] تصاویر قبلی از این شخصیت افسانه ای، وی را چاق و یا لاغر نشان می دادند و از رنگ های مختلفی مانند قهوه ای و سبز در آن ها استفاده شده بود.

اعتقادات مسیحیان دربارهٔ بابا نوئل

مسیحیان اروپایی، آمریکایی و برخی مسیحیان ارمنی در شب کریسمس خود و کودکانشان را برای آمدن «بابا نوئل» آماده می‌نمایند. برخی از اعتقادات ایشان دربارهٔ بابا نوئل به شرح زیر است (البته پر واضح است که این باورها مختص کودکان مسیحی می‌باشد):

 • کودکان جورابهای خود را بر میخهایی در بالای تخت خوابشان می‌آویزند (این نیز از کارهای «نیکلاس» قدیس برداشت شده که جورابهای بچه‌ها را پر از هدایایش می‌کرد)
 • اعتقاد بر این است که بابا نوئل از دودکش «شومینه» در شب کریسمس وارد خانه می‌شود.
 • خانه بابانوئل و کارخانه اسباب بازی‌سازی اش در قطب شمال قرار دارد.
 • بابانوئل با نوعی سورتمه که چندین گوزن شمالی آن را می‌کشند به شهرهای مختلف می‌رود. سورتمه‌ای که قادر به پرواز است.
 • بابا نوئل می‌داند که کدام بچه در طول سال خوب بوده و کدام بد چون او با خداوند ارتباط دارد؛ و او فقط به بچه‌های خوب هدیه می‌دهد.
 • بابا نوئل و مامان نوئل در کارخانه‌شان در قطب شمال با همکاری کوتوله‌های پریزاد هدایا را تولید می‌کنند.

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

 1. B. K. Swartz, Jr. ; THE ORIGIN OF AMERICAN CHRISTMAS MYTH AND CUSTOMS بایگانی‌شده در ۳۰ آوریل ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine; Retrieved 22 December 2007
 2. Jeff Westover; The Legendary Role of Reindeer in Christmas بایگانی‌شده در ۳ اوت ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine; Retrieved 22 December 2007
 3. Poll: In a changing nation, Santa endures آسوشیتد پرس، December 22, 2006.
 4. «کریسمس». ۱۸ دسامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۱.
 5. «بابانوئل کیست و از کجا آمده‌است؟». ۴ مهر ۱۳۹۳. پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
 6. «بابانوئل واقعی کیه؟». عصر ایران. مجله بانوی شرقی شماره دوازدهم. ۵ دی ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۶.
 7. «همه چیز درباره کریسمس و پاپانوئل». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۶.
 8. "Image Gallery Santa 1931". Press Center. Coca-Cola Company. Retrieved 28 October 2011.
 9. The Claus That Refreshes Snopes.com . Retrieved 7 January 2008.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.