مه (ماه)

مِه (به فرانسوی: Mai) یا مِی (به انگلیسی: May) پنجمین ماه سال در گاهشماری گریگوری و گاه‌شماری ژولینی است همچنین سومین ماهی است که ۳۱ روز دارد، بعلاوه، این ماه کوتاه‌ترین اسم را در میان دیگر ماه‌ها دارد.[1]

<<  مه  >>
ش ی د س چ پ ج
۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷
۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴
۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱
۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸
۲۹ ۳۰ ۳۱ 
۲۰۲۱ میلادی

در نیم کره شمالی، مه یکی از ماه‌های بهار و در نیم کرهٔ جنوبی یکی از ماه‌های پاییز است؛ بنابراین ماه مه در نیم کرهٔ جنوبی از دیدگاه فصلی متناظر با نوامبر در نیم کرهٔ شمالی است و برعکس.

پیشینه

نام این ماه از روی مایا ایزدبانوی یونان گرفته شده‌است. مایا در دوران روم باستان به عنوان ایزدبانوی زایش شناخته می‌شد. جشن بونادئا در همین ماه برگزار می‌شد.

اووید، شاعر رومی نظر دیگری داشت او می‌گفت مه یا می از واژهٔ لاتین maiores به معنی «سالخوردگان» گرفته شده و متناظر است با ماه بعدی یعنی June یا ژوئن که از واژهٔ iuniores به معنی «جوانان» گرفته شده.

بزرگداشت ویژه‌ای برای مریم مقدس در این ماه گرفته می‌شود.

بارش شهابی اتا دلوی در ماه مه رخ می‌دهد که از ۲۱ آوریل تا حدود ۲۰ مه هر سال قابل دیدن است اما اوج آن در حدود ۶ مه روی می‌دهد.

نمادها

گل برف

رویدادها

جستارهای وابسته

  • ویکی‌پدیا:یادبودهای برگزیده/مه

پانویس

  1. "Month with the shortest name - Daily Celebrity Crossword Answers". dailycelebritycrossword.com. Retrieved 2016-11-28.
  2. "U101 College Search". shgresources.com. Archived from the original on 11 September 2012. Retrieved 10 January 2017.
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ مه (ماه) موجود است.

منابع

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.