فیلم پروژکتور

فیلم پروژکتور (انگلیسی: Movie projector) (یا مووی پروژکتور) دستگاهی نوری-مکانیکی است که برای نمایش تصاویر متحرک و پخش آن بر روی یک صفحه استفاده می‌شود. اغلب بخش‌های نوری و مکانیکی این دستگاه، به جز دستگاه‌های نورپردازی و صدا، در دوربین‌های فیلم‌برداری وجود دارند.

فیلم پروژکتور ۳۵ میلی‌متری در حال کار.
سینماتوگراف برادران لومیر در حالت پخش (پروژکتور)

اولین فیلم پروژکتور، زئوپراکسیسکوپ بود که به دست ادوارد مایبریج، مخترع بریتانیایی، در ۱۸۷۹ ساخته شد. زئوپراکسیسکوپ تصاویر را از دیسک‌های شیشه‌ای چرخان با توالی سریع، پخش می‌کرد تا حس حرکت را القاء کند. فیلم پروژکتور پیشرفته‌تر، به دست لویی لو پرنس در زمانی که در شهر لیدز کار می‌کرد، اختراع شد. در ۱۸۸۸، او صاحب حق امتیازی برای ساخت دستگاهی با ۱۶ لنز که ترکیبی بود از دوربین فیلم‌برداری و پروژکتور، شد. او از نسخه ارتقاء یافته این دستگاه برای ضبط اولین تصاویر متحرک به نام چشم‌انداز باغ روندهی استفاده کرد.

برادران لومیر اولین دستگاه موفق فیلم پروژکتور را اختراع کردند. آن‌ها اولین فیلم‌شان، کارگران در حال خروج از کارخانه لومیر را در ۱۸۹۴ ساختند که یک سال بعد در لسیوته به نمایش درآمد. سینماتوگراف در نمایشگاه ۱۹۰۰ پاریس هم شرکت داده شد. در نمایشگاه، فیلم‌های ساخته شده به دست برادران لومیر، به وسیله فیلم پروژکتور، روی پرده بزرگی به ابعاد ۱۶ در ۲۱ متر به نمایش درآمد.

جستارهای وابسته

منابع

    پیوند به بیرون

    در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ فیلم پروژکتور موجود است.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.